Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że zgodnie z art. 20 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.) w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy.
Zgodnie z powyższą zasadą oraz opiniami konsultantów krajowych w dziedzinie rehabilitacji medycznej i fizjoterapii, a także ze stanowiskiem Krajowej Izby Fizjoterapeutów pacjent posiadający jednoczasowo kilka skierowań z różnymi rozpoznaniami powinien odbywać rehabilitację leczniczą stacjonarną, fizjoterapię ambulatoryjną lub domową u jednego świadczeniodawcy, ponieważ świadczenia z zakresu rehabilitacji są świadczeniami kompleksowymi. Świadczeniodawcy realizują zabiegi nie tylko w zakresie wystawionego skierowania, ale z zasady po ocenie klinicznej i funkcjonalnej pacjenta obejmują wszystkie jego dysfunkcje i potrzeby zdrowotne.
Pacjent zgłaszający się ze skierowaniem/skierowaniami na niżej wymienione świadczenia:
może być wpisany na listę oczekujących tylko raz.
Oznacza to, że w udostępnionej przez NFZ aplikacji AP-KOLCE każdy kolejny wpis na listę oczekujących na rehabilitację stacjonarną oraz fizjoterapię ambulatoryjną i domową będzie blokowany. Blokada ta dla rehabilitacji w warunkach stacjonarnych obowiązuje od ubiegłego roku, natomiast dla fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej planowane jest ponowne włączenie z dniem 1 marca 2020 r.
W okresie przejściowym aby umożliwić świadczeniodawcom zaimportowanie plików z listami oczekujących do aplikacji AP-KOLCE w systemie została zdjęta blokada uniemożliwiająca wielokrotne wpisy na rehabilitację stacjonarną oraz fizjoterapię ambulatoryjną i domową. W celu wyeliminowania wielokrotnych wpisów na listy oczekujących NFZ opracował procedurę postępowania z pacjentami powtarzającymi się na listach oczekujących na to samo świadczenie u różnych świadczeniodawców.
Wprowadzenie procedury jest planowane od marca 2020 r. W ramach tej procedury pacjent powinien dokonać wyboru, u którego świadczeniodawcy chce mieć zrealizowane świadczenie, zaś do pozostałych, u których rezygnuje z dalszego oczekiwania wystąpi o skreślenie z listy oczekujących.